YENİ TÜRK TİCARET KANUNU’NDA KOBI TANİMİ, HUKUKİ STATÜLERİ VE KAPSAMİ

Yeni Türk Ticaret Kanunu’nda KOBI Tanimi, Hukuki Statüleri ve Kapsami

 “Türk Ticaret Kanunu (TTK), birçok açidan ticaret hayatimiza yeni düzenlemeler getirirken, diger taraftan da ekonomimizin önemli bir parçasini teskil eden KOBI’lerimize farkli avantajlar sunmaktadir"

Genel mevzuatta "Küçük Ve Orta Büyüklükteki Isletmeler", yillik 250 kisiden az isçi istihdam eden ve yillik mali bilançosu 40 milyon TL´yi asmayan ve bu yönetmelikte mikro isletme, küçük isletme ve orta büyüklükteki isletme olarak siniflandirilan ekonomik birim seklinde isimlendirilmektedir. Günümüzde KOBI tanimi sadece üretim sektörünü degil, ayni zamanda tüm hizmet sektörünü de kapsamaktadir.

KOBI’lerin sektörlere göre dagilimina bakildiginda, agirligin üç sektörde oldugu; bu isletmelerin yüzde 47’sinin ticaret sektöründe, yüzde 15’inin imalat sektöründe, yüzde 15’inin ise ulastirma sektöründe yer aldigi görülmektedir. Birimlere bakildiginda, girisim sayisinin en yüksek oldugu birimin yüzde 10 ile “gida, içecek ve tütün agirlikli perakende ticaret” oldugu görülmektedir. Onu izleyen birimler sirasi ile yüzde 6 ile “karayolu yük tasimaciligi”, yüzde 6 ile “diger perakende ticaret”, yüzde 5 ile “barlar ve kahvehaneler” ile ve yüzde 4 “diger karayolu" sektörlerinde oldugu belirtilmektedir.

Verilerden de anlasilacagi üzere ülke ekonomimizde KOBI’lerin yeri yadsinamayacak önemdedir. KOBI’lerin dünya ekonomisi içindeki isletmelerin yüzde 95′inden fazlasini olusturan en yaygin isletme türü oldugunu (TC Disisleri Bakanligi) göz önünde tutarsak ayni önemin bütün Dünya içinde geçerli oldugunu görebiliriz.

Ülkenin sosyo-ekonomik kalkinmasinda ve günümüzün hizlanan rekabet kosullarina uyum saglamada, çesitli politikalarla ve desteklerle güçlendirilmesi gereken KOBI’lere ne yazik ki yeterli düzeyde bir destegin henüz verilemedigi de bir gerçektir.

Türk Ticaret Kanunu (TTK), birçok açidan ticaret hayatimiza yeni düzenlemeler getirirken, diger taraftan da ekonomimizin önemli bir parçasini teskil eden KOBI’lerimize farkli avantajlar sunmaktadir. Bu avantajlardan belki de en önemlisinin Yeni TTK’nin 1530’uncu maddesinde yer alan ve tedarikçilere yönelik yapilan geç ödemelerin önüne geçmeyi amaçlayan düzenleme oldugunu söyleyebiliriz.

Yeni TTK’nin 1530’uncu maddesinin;
a) 5’inci fikrasinda, alacaklinin KOBI, borçlunun büyük ölçekli isletme sifatini tasidigi hallerde ödeme süresinin 60 günü asamayacagi,
b) 6’nci fikrasinda, taraflarin kendi aralarinda gecikme faizi ödenmeyecegini veya agir derecede haksiz sayilabilecek kadar az faiz ödenecegini, alacaklinin geç ödeme dolayisiyla ugrayacagi zarardan borçlunun sorumlu olmayacagini veya sinirli bir sekilde sorumlu tutulabilecegini öngören sözlesme hükümlerinin geçersiz oldugu,
c) 7’nci fikrasinda, alacakliya yapilan geç ödemelere iliskin temerrüt faiz oraninin sözlesmede öngörülmedigi veya ilgili hükümlerin geçersiz oldugu hallerde uygulanacak faiz oraninin ticari islere uygulanacak gecikme faizi oranindan en az yüzde sekiz fazla olmasi gerektigi,
d) 8’nci fikrasinda, alacaklinin küçük veya orta ölçekli isletme veya tarimsal veya hayvansal üretici olup borçlunun büyük ölçekli isletme oldugu hallerde taksitle ödemeyi öngören sözlesme hükümlerinin geçersiz oldugu, belirtilmistir.

Yine ayni hususta Bakanlar Kurulu´nun 10/9/2012 tarihinde KOBI Yönetmeligi´nde degisiklik yapilmasi kararinin ardindan konuya iliskin yönetmelik degisikligi 4 Kasim 2012 tarihli Resmi Gazete´de yayimlanarak yürürlüge girmis olup bu yönetmelik degisikliginde en çok dikkat çeken husus KOBI taniminin ve kriterlerinin degistirilmesidir.

Yapilan degisiklikle küçük ve orta büyüklükte isletme, yani kisaca (KOBI); "ikiyüzelli kisiden az yillik çalisan istihdam eden ve yillik net satis hasilati veya mali bilançosundan herhangi biri kirk milyon Türk Lirasi´ni asmayan ve bu yönetmelikte mikro isletme, küçük isletme ve orta büyüklükteki isletme olarak siniflandirilan ekonomik birimler veya girisimler" seklinde tanimlanmistir. Isletme ise "yasal statüsü ne olursa olsun, bir veya birden çok gerçek veya tüzel kisiye ait olup, bir ekonomik faaliyette bulunan birimler ve girisimler" olarak tarif edilmistir.

Copyrights © 2020 KEBULAW.
info@kebulaw.com · +90 232 486 86 89