• info@kebulaw.com
  • +90 534 035 29 50

Emerging teknoloji (ETI ) Şirket Satın Alma ve Birleşmesindeki 2022 Dünya Trend ve Analizi

“Emerging teknoloji- The Emerging Tech (ETI) ” terimi, hızla gelişen ve hala geliştirme aşamasında olan yeni teknolojileri ifade etmek

Bu teknolojiler genellikle yenilikçi fikirler, ileri teknikler ve yeni ürünlerle ilgilidir.
Örnekler arasında yapay zeka, blok zinciri, otonom araçlar, nesnelerin interneti (IoT), biyoteknoloji, robotik, artırılmış gerçeklik (AR), sanal gerçeklik (VR) ve kuantum bilgisayarlar yer alır.
Emerging teknolojiler, potansiyel olarak birçok sektörde dönüştürücü etkiye sahip olabilir ve yeni iş fırsatları yaratabilir. Ancak, bu teknolojilerin henüz tam olarak geliştirilmemiş olmaları nedeniyle, riskleri ve belirsizlikleri de beraberinde getirirler.

Emerging teknoloji şirketleri satın almak karlı mıdır?

Emerging teknolojilere yatırım yapmak, büyük bir kar potansiyeli taşıyabilir, ancak aynı zamanda yüksek riskler de içerir. Bu nedenle, emerging teknoloji şirketlerinin satın alınması da aynı şekilde karlı olabilirken, yüksek riskleri de beraberinde getirebilir.
Öncelikle, emerging teknolojilere yatırım yapmak için birçok fırsat olması, şirketlerin doğru seçimler yapmalarını zorlaştırabilir. Ayrıca, bu teknolojilerin gelecekte ne kadar başarılı olacağı belirsiz olduğundan, yatırımcılar bu teknolojilere yatırım yapmadan önce detaylı bir risk analizi yapmalıdır.
Ancak, emerging teknoloji şirketlerinin satın alınması, doğru yapıldığında, birçok avantaj sunabilir. Satın alınan şirketler, büyük şirketlerin mevcut müşteri tabanlarına, teknolojik altyapılarına ve pazarlama kaynaklarına erişim sağlayabilir. Bu, satın alan şirketin, yeni teknolojilere yatırım yapmak yerine, mevcut kaynaklarını kullanarak hızlı bir şekilde pazarlama yapmasına ve gelir elde etmesine olanak tanır.
Sonuç olarak, emerging teknoloji şirketlerinin satın alınması karlı olabilir, ancak yüksek riskler de içerir. Bu nedenle, yatırımcıların detaylı bir risk analizi yapmaları ve şirketin gelecekte ne kadar başarılı olacağına ilişkin bir tahmin yapmaları önemlidir.

2020-2022 yılları arasında birçok büyük şirketin şirket satın alma ve birleşme ile emerging teknolojilere yatırım yaptığı ve fon yaratıldığı bilinmektedir.
Örneğin, 2020 yılında, COVID-19 pandemisi nedeniyle tele sağlık, uzaktan çalışma, e-ticaret ve dijital ödemeler gibi emerging teknolojiler için yatırım yapmak isteyen şirketlerin sayısı arttı. Bu şirketler arasında Amazon, Microsoft, Google, Apple, Facebook, Zoom ve Slack gibi.

 

Şirket birleşme ve satın alma açısından bakıldığında, yüksek değerli anlaşmalar 2022 son çeyrekte azaldı. 2022’nin 4. çeyreğinde 100 milyon doların üzerinde sadece 9 şirket birleşme ve satın alma anlaşması gerçekleşti, 2022’nin ilk çeyreğinde 21’den kayda değer bir düşüş oldu. Benzer şekilde, 50 milyon doların üzerindeki şirket birleşme ve satın alma anlaşmaları, 2022’nin 1. çeyreğinde 45’ten 4. çeyrekte 19’a geriledi, %14’le 2022 ortalamasının üzerinde kaldı.

 

KAYNAK : Pitckbook ,2023 verileri