• info@kebulaw.com
  • +90 534 035 29 50

ABD’li Yatırımcılar Yerel Anlaşmalar için Avrupa Girişim Sermayesini Terk Ediyor

ABD’li yatırımcılar, dikkatlerini yerel fırsatlara odaklarken, Avrupa girişim yatırımlarını azaltıyorlar.

Bu yılın başında yatırım analistlerine göre , ABD’nin katılımıyla Avrupa girişim yatırım (VC)  faaliyetinin 2023 anlaşma sayısının dörtte birinden fazlasını temsil edeceğini öngördü. Şimdiye kadarki en yüksek seviye olurdu, ancak şu anki rakamlara göre, ABD’nin Avrupa anlaşmalarındaki varlığının daha düşük olması muhtemel görünmektedir.

İlk Yarı Takibi raporuna göre, 31 Mayıs itibarıyla ABD’li yatırımcılar 10,3 milyar € (yaklaşık 11,3 milyar $) değerinde 692 anlaşmaya katıldı . Bu, 2022’deki %22,6’dan düşüşle toplam anlaşma sayısının %19,3’ünü temsil ediyor.

Nispeten daha düşük değerlemelerin ve portföy çeşitlendirmesinin ABD katılımıyla daha fazla anlaşmaya yol açacağı tahmin ediliyordu. Ancak Silicon Valley Bank’ın çöküşünün yanı sıra yoğunlaşan gerileme, daha sıkı bir likidite piyasasına yol açtı ve VC’ler, rahatlık bölgelerinin dışındaki anlaşmaları keşfetme konusunda daha tereddütlü olduğu varsayılmaktadır.

Ek olarak, geçen yıldan bu yana hem Pound hem de Euro Dolar karşısında güçlendi, bu da bir Avrupa yatırımının artık Aralık ayındaki kadar ucuz olmadığı anlamına geliyor.

 

 

 

Kaynak:PitchBook’s 2023 European Private Capital Outlook: H1 Follow-Up