• info@kebulaw.com
  • +90 534 035 29 50

Enerji Sektörü Birleşme ve Satın Alma Faaliyetleri 2023 1. Çeyrek

Enerji sektöründe birleşme ve satın alma faaliyetleri sert bir düşüş yaşadı: Uzun süreli makroekonomik ve jeopolitik rüzgarlar, yatırımcıların piyasalarda temkinli bir şekilde gezinmesiyle anlaşma yapmayı yavaşlattı.
1. çeyrekte, sektör tahmini 323 anlaşmanın kapandığını veya 53,1 milyar dolarlık birleşik bir değerle açıklandığını gördü. Sırasıyla çeyreklik% 8,6 ve% 38,2’lik bir düşüş yaşandı. Yıllık bazda, mega anlaşmaların 2022’nin 2. çeyreğine göre düşmesiyle anlaşma değeri %34,6 düşerken, anlaşma sayısı %13,0 arttı ancak yatırımcılar yüksek emtia fiyatlarının ve çekirdek olmayan varlıkların artan elden çıkarılmasının yarattığı fırsatları araştırdılar.
Dekarbonizasyon hedeflerine ulaşmak için kurumsal baskı anlaşmaları yönlendiriyor: Dünya genelinde, enerji geçişi için yapılan baskı, hem karbonsuzlaştırma girişimlerini karşılamak için yenilenebilir varlıklar eklemek isteyen şirketler hem de büyümelerinde hızlanması beklenen endüstrilerin arkasına sermaye koyan yatırımcılar için birleşme ve genişleme fırsatları yaratmaya ve genişletmeye devam ediyor.
Örneğin, Japon kamu hizmeti şirketi JERA, yenilenebilir enerji varlıklarını genişletme çabalarında Belçika’nın en büyük açık deniz rüzgâr platformu Parkwind’i 1,7 milyar dolara satın aldı.
JERA, Mart 2026’ya kadar hem organik hem de inorganik büyüme yoluyla 5,0 gigawatt (GW) yenilenebilir enerji varlığına sahip olmayı hedefliyor ve Parkwind’in satın alınmasından itibaren mevcut varlıklarını 2,8 GW’a çıkaracak.

Geleneksel petrol ve gaz enerji şirketleri, belirsiz bir şekilde daha büyük ve daha dönüşümsel anlaşmalar yapmak yerine, yenilenebilir stratejilere genişlemek için varlıklarını giderek daha fazla kullanıyor veya mevcut pozisyonları güçlendirmek için yatırım yapıyorlar.

Örneğin, Norveç merkezli petrol ve gaz şirketi Equinor, Suncor Energy UK’yi Suncor Energy’den 850 milyon dolara satın alacak ve bu da çekirdek ülkelerinin varlıklarını derinleştirecek. Kanada merkezli Suncor Energy’nin İngiltere E&P işini satma kararı, şirketin sermaye tahsisine odaklanmasını ve portföyünün geri kalanında değer sunmasını sağlıyor. Matador Resources ayrıca, 2021 yılında EnCap Investments tarafından Ameredev II ile birleştirilen Advance Energy Partners’ı 1,7 milyar dolara satın aldığını duyurdu. E&P şirketinin satın alınması, petrol ve gaz üreticisi Matador’un yükselen ham petrol fiyatlarından yararlanması ve operasyonel ölçeğini artırması için stratejik bir fırsattır.

 

https://files.pitchbook.com/website/files/pdf/Q1_2023_Global_MA_Report.pdf kaynak  bilgileri üzerinden derlenmiştir.